OyunHaberleri.tv

The Universim İncelemesi

The Universim İncelemesi

The Universim, yarattığınız evrendeki bir gezegende insanoğlunun büyüyüp gelişmesini konu almaktadır. Bir nevi tanrı olduğunuz oyunda yarattığınız insanlarla ilgilenmeli ve soylarını devam ettirip gelişmelerini sağlamalısınız. The Universim incelemesi için detaylara geçmeden önce oyunun arayüz, ses ve grafiklerine biraz değinelim. Öncelikle çok tatlı bir grafik bizi karşılıyor. Ses ve müzikler ortalamanın biraz üstünde bir kaliteye sahip ve sizi atmosfere doğru iyice sürüklüyor.

The Universim Ana Menü

The Universim Ana Menü

Henüz Alpha versiyonunda olmasına rağmen oyun içeriği satış fiyatına göre oldukça doyurucu. Birçok dil seçeneğinin yanında oyuna Türkçe de eklenmiş fakat Google Çeviriden biraz daha iyi bir dil ile. Şahsi fikrimiz eğer İngilizce biliyorsanız oyunu tamamen kendi dilinde oynamanız. Çünkü size yol gösteren rehberiniz çok bilgili olmasının yanında oldukça da matrak birisi. Şahsını göremiyor olsak da her zaman yanınızda olduğunu bilin. Geçelim oyun içeriği ve incelemesine.

The Universim İncelemesi ve Tavsiyeler

Kısa bir The Universim İncelemesi ve ardından erken safhada işinize yarayacak birkaç tavsiye ile devam etmek  yararlı olacaktır. Öncelikle bir tanrı olduğunuzu unutmamalısınız. Nugget adı verdiğimiz canlılarınızı yüz üstü bırakmak istemezsiniz çünkü hiçbir tanrı böyle yapmazdı.

The Universim Oyun İçi Arayüzü

The Universim Oyun İçi Arayüzü

Başlangıç olarak oyun içi arayüzüne bir göz atalım. Daha kolay anlaşılması için kutucuk kutucuk şeklinde ilerleyeceğiz.

Kırmızı Kutucuk: İnanç ve size ait bilgileri barındıran kutucuk olarak karşımıza çıkıyor. Sol taraftaki büyük, içinde 21 yazan kısım tanrı puanlarınız. Bu puanlara göre güçlerinizi kullanabilirsiniz. Ortadaki içinde 0 yazan kısım ise size inanan insanlarınız. Bu sayı ne kadar fazla olursa o kadar fazla puan toplayabilir ve daha fazla puanla daha büyük güçler kullanabilirsiniz. Mevsim değişikliği gibi mesela. Onun bir yanındaki bölme yani 3 tane birbirini gösteren ok ve yanında 5 rakamının olduğu kısım ise seçili olan tanrı gücünüzün ne kadar puan istediğini gösteren bölmedir. En sağdaki güneş sembolü ise tanrı olarak her şeyi görmenizi sağlayan ışık. İsterseniz kapatabilirsiniz fakat kapattığınız zaman gece vakti bir insandan farkınız kalmaz.

Sarı Kutucuk: Hava, rüzgar ve zaman çizelgesi gibi mevsimsel bilgilerin yer aldığı bölüm olarak karşımıza çıkıyor. İleride açacağınız Calendar araştırması ile bu çizelgeyi daha da detaylandırabilir ve ona göre hazırlık yapabilirsiniz.

Küçük Mavi Kutucuk: Yerleşime ait bilgilerin bulunduğu kısımdır. Nüfus, yapılar, yetişkin ve çocuk sayısı gibi bilgileri burada bulabilirsiniz. Ayrıca gezegende dolaşırken eğer evinizi kaybederseniz Ev Sembolüne tıklayarak evinize geri dönebilirsiniz.

Büyük Mavi Kutucuk: Oyunumuzun en çok kullanacağımız yeri tam olarak burası. Materyal, yemek, su ve ileride açılacak olan enerji gibi birçok üretim, tüketim ve stoklama bilgisini burada bulabilirsiniz. Ayrıca haritanın sol alt köşesindeki büyük yuvarlak kısımdan araştırma ağacına erişebilir onun üzerindeki çekiç simgesinden de inşa bölümünü görebilirsiniz.

Ayrıca ekranın sağ alt köşesindeki küçük yuvarlak kısımdan da son olayları daha kolay şekilde takip edebilirsiniz.

The Universim Oyun Kontrolleri

Kamera kontrolleri W,A,S,D tuşları ille yapılmakta. Ayrıca mouse sol tık ile de daha hızlı gezinebilirsiniz. Mouse tekerleğini yukarı aşağı kaydırarak yakınlaşıp uzaklaşabilirsiniz, tekerleğe tıkladığınız zaman ise Tanrı Güçlerine erişim sağlayabilirsiniz. Tanrı güçlerini kullanmak için ctrl tuşuna basılı tutup mouse sol tık yapmanız yeterlidir. Sağ tık ile kamerayı döndürebilirsiniz. Bir inşa yapmak için seçtiğiniz yapıyı döndürmek isterseniz Q ve E tuşlarını kullanmalısınız.

The Universim Araştırma Ağacı

The Universim Araştırma Ağacı

The Universim Hayatta Kalma Tavsiyeleri

İlk kurulduğunuz bölge gerçekten çok önemli. Nuggetlarınızın taş, odun ve su ihtiyacını bu şekilde karşılayabilirsiniz. Bu yüzden bir bölgeye yerleşmeden önce gezegeni olabildiğince gezin ki en uygun yeri bulabilesiniz. Unutmayın, taş, ağaç ve su. Bu üçü olmazsa olmazınız. İlk yapmanız gereken yapı Su Pompası. Su en önemli ihtiyacınız. Yemek konusu ise avcı toplayıcı oldukları için bir şekilde halledilmekte fakat eğer su olmazsa nuggetlar deniz ya da akarsulardan bu su ihtiyaçlarını karşılamak istiyorlar bu yüzden de hastalanıp ölebiliyorlar. Şöyle biraz ilerlediniz ve oyunu kaydetmek istediniz menüye çıktığınızda oyunu kaydetme seçeneğinin olmadığını gördünüz. Korkmayın bu olması gereken bir şey. Buildings sekmesinden Expansion kısmına geldiğinizde en soldaki Archive’i inşa ettiğinizde oyununuzu istediğiniz zaman kayıt edebilirsiniz. İşleri hızlandırmak için tanrı gücünüzü kullanabilirsiniz fakat unutmayın ileri zamanda işler daha çok zorlaşacak ve en küçük bir puana ihtiyacınız olacak. Araştırma ağacı nasıl bir oyun şekli izleyeceğinize göre değişiyor fakat ilk olarak su ve yemek işini halletmeniz sizin için iyi olacaktır. Bu yüzden Ateş, kuyu, balıkçılık ve pişirme gibi araştırmaları bitirin ve sonrasında duruma göre araştırmalara öncelik verin. Bundan sonrası nasıl bir tanrı olacağınıza kalmış. Nuggetlar sizin merhametinizde.

The Universim İncelemesi
  • Akıcılık
  • Fiyat
  • Hikaye
  • Oynanış
  • Grafik Kalitelisi
  • Ses Kalitesi
4.3

Özet

Henüz Alpha sürümünde olan oyun için 49 ₺ gözünüze korkutucu gelebilir fakat şunu belirtmekte yarar var; oyun gerçekten sizi içine çekiyor ve zamanın nasıl aktığını farkedemiyorsunuz. Gerek grafikleri, gerek sesi olsun The Universim’i oynamaya değer bir oyun yapıyor. Eğer 49 liranız varsa kesinlikle oynamanız gereken bir oyun.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Oyun Haberleri | Tüm hakları saklıdır, kopyalanamaz. 2018 - 2019