OyunHaberleri.tv

Surviving Mars İncelemesi

Surviving Mars İncelemesi

Paradox Interactive tarafından 2018 yılında piyasaya sürülen en iyi strateji & simülasyon oyunu Surviving Mars incelemesi ile karşınızdayız.

Hayatta kalma, uzay ve inşa etme temalarını içinde barındıran Surviving Mars’ın tam olarak konusu ise; Seçeceğimiz bir uzay programı ile Mars gezegenini yaşanabilir bir hale getirmemiz gerekiyor. Seçtiğimiz uzay programına göre belli bir bütçe ile drone araçlardan oluşan ilk ekibi Mars’a gönderiyoruz. Bu ekibin ilk amacı ise orada enerji üretmek ve inşa etmek adına belli kaynakları toplamak. Yaşanabilir bir gezegen olması adına insanların hayati gereksinimlerini karşılayacak kadar ham madde bulmak. Su ve oksijen üretmek.. Daha sonrasında ise Dome adı verilen ve insanların yaşayabileceği camdan yapılmış alanları inşa edip, geliştirmek. Her şey bittiğinde ise ilk Mars insanlarını mekiğe bindirip buralara yerleştirmek..

Surviving Mars: Dome

Oyun içerisinde bulunan ve Dome adı verilen insanların yaşam bölgeleri.

Oyunda belli zorluklar bulunuyor. Challenge seçimi yaparsanız, yaptığınız seçime göre karşınıza çıkacak devasa bir sorunla yüzleşmek zorunda kalırsınız. Meteor fırtınaları ve kum fırtınaları gibi iniş bölgenize göre değişken belli başlı afetlerde mevcut. Oyunu oynayan kesimin yaptığı en büyük eleştiri oyunun oldukça kolay olduğu yönündeydi. Fakat yeni gelen güncellemeler sonrasında oyun fazlasıyla zor bir hale büründü. Özellikle seçilebilir zorluklara efsanevi zorlukların eklenmesi oyunu oynayan kitleyi bir hayli memnun etmiş olsa gerek. Diyeceğimiz o ki; forumlarda, bloglarda gördüğünüz kolay oyun yazılarına aldanmayın. Oyun fazlasıyla zor. Özellikle zor bir challenge aktif ederseniz zor oyun sevenler için fazlasıyla tatmin edici olacaktır.

Oyun İçerisinde Ekonomi ve Hammaddeler

Oyunun kendi içerisinde ekonomi sistemi oldukça sade, güzel ve anlaşılır. Mars projesine başlarken seçmiş olduğumuz sponsor firmaya göre oyun bize başlangıç için belli bir bütçe veriyor. Bu bütçe ile uzay araçları, drone ve hammadde alabiliyoruz. Uzay mekiği yakıtını doldurduğu zaman tekrar dünyaya döndüğünde biten hammaddelerin yenilerini alabilir veya yeni araçlar sipariş edebilirsiniz. Bu para bitinceye kadar bu şekilde biraz idare edebilirsiniz. Peki ya bu para sadece başlangıçta verilenden mi ibaret? Elbette hayır.. Mars’a gelen insanları çeşitli işlerde çalıştırabilir ve sadece Mars üzerinde bulunan belli hammaddeleri mekiğe yükleyip dünyaya gönderebilirsiniz. Böylelikle orada satacağınız bu hammaddelerle para ihtiyacını giderebilirsiniz.

Surviving Mars: Ekonomi

Oyun içerisinde bulunan araştırma ve ekonomi sisteminden 1 görüntü.

Hammaddeleri sadece dünyadan getirerek hayatta kalabilmeniz oldukça zor. Dome adı verdiğimiz insanların yaşam bölgelerinin çevresine ve içine hammadde üretim tesisleri kurarak insanları bu işlere atayabilir ve ihtiyaçlarınızı bu şekilde karşılayabilirsiniz. Bu yüzden dünyadan getirdiğiniz insanların karakterleri ve yetenekleri fazlasıyla önem taşıyor. Getirdiğiniz insanları ince eleyip sık dokumalısınız.. Görev dağılımını da iyi bir şekilde yapmalısınız.

Surviving Mars Başlangıç Aşaması

Surviving Mars oynarken insanların en çok hata yaptığı durum ise oyuna iyi bir başlangıç yapamamasıdır. Oyunun en önemli kısmı başlangıç aşamasıdır. Üssünüzü kurarken çok titiz davranmalı ve en ufak kablonun bile nereden geçtiğine dikkat etmelisiniz. Drone araçlarınız için enerji doldurma noktalarını iyi yerlere bırakmalı, Drone Hub ismi verilen yönetim hublarını oldukça idareli kullanmalısınız. Eğer güzel bir başlangıç yapabilirseniz oyundan alacağınız keyif bir kat daha artacaktır. Ayrıca Mars’a ilk insanları getirmeden önce sistemlerinizin yeterli olmasına özen gösterin. İnsanların yemek tükketiğini unutmayın, insanlarla beraber yemeği de satın alın ki deponuzda bulunsun..

Surviving Mars piyasadaki bir çok oyunu düşündüğümüz zaman strateji ve simülasyonun beraber olarak kullanıldığı ve aradaki ince çizgiyi koruyan oldukça nadir bir oyun. Oyuncu topluluklarının Paradox tarafından yayınlanan oyunlara DLC paketleri yüzünden tepkili olduğu bilinen bir gerçek. Fakat bu oyuna ön yargıyla bakmadan yaklaşmak gerekiyor. Cities: Skylines gibi efsanevi bir oyunun ardından bu tarz bir oyunun karşımıza çıkması farklılık oluşturmuş durumda. Bu yüzden oyunu satın almadan önce düşünenler varsa onlara oyuna bir şans vermeleri gerektiğini hatırlatmak isteriz. 04.07.18 tarihi itibariyle henüz ücretli bir DLC paketine sahip olmayan bu oyun eminiz ki Strateji & Simülasyon türünü sevenleri fazlasıyla tatmin edebilecek kapaside.

 • 10/10
  Akıcılık - 10/10
 • 8/10
  Fiyat - 8/10
 • 10/10
  Oynanış - 10/10
 • 10/10
  Grafik Kalitelisi - 10/10
 • 8/10
  Ses Kalitesi - 8/10
9.2/10

Özet

Strateji / Simülasyon olarak iki türüde içerisinde bulunduran Surviving Mars oldukça benzersiz bir oyun. Fiyat olarak puan kırmımızın sebebi yine temel mekanikte olması gereken şeylerin Paradox Interactive tarafından ek paket ile satılacak olmasıdır. Lakin akıcılık, grafik kalitesi, ses kalitesi ve oynanış bakımından oyun gerçekten kendi türünü düğündüğümüzde bu puanları fazlasıyla hak ediyor.

Ayrıca oyunu satın almak isteyenler için Steam satın alma sayfası: https://store.steampowered.com/app/464920/Surviving_Mars/

Surviving Mars İncelemesi ile karşınızdaydık. Çok kısa sürede Surviving Mars İpuçları yazımızda görüşmek üzere!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Oyun Haberleri | Tüm hakları saklıdır, kopyalanamaz. 2018 - 2019